هیومیک اسید چگونه اسیدی است؟ | خرید و فروش هیومیک اسید | سیگما ایران

هیومیک اسید چگونه اسیدی است؟ | خرید و فروش هیومیک اسید

هیومیک اسید چگونه اسیدی است؟ | خرید و فروش هیومیک اسید

هیومیک اسید چگونه اسیدی است؟ | خرید و فروش هیومیک اسید :

خانواده کربوکسیلیک اسیدها بسیار متنوع و گسترده هستند، هیومیک اسید(humic-acid) هم یکی از اعضای این خانواده بوده که با خاصیت اسیدی که دارد در بسیاری از صنایع از آن استفاده می‌شود. در واقع هیومیک اسید یک ترکیب آلی محسوب می‌شود. این اسید به رنگ قهوه‌ای تیره است و ساختار بسیار پیچیده و گسترده‌ای دارد به همین دلیل است که به راحتی در آلکالین‌ها حل می‌شود.
هیومیک اسید در بسته بندی‌های مختلف به سه صورت مایع، پودری و گرانول ارائه شده که هر یک با توجه به کارایی و کاربردی که دارند مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

هیومیک اسید پودری: این نوع از هیومیک اسید کاملا در آب حل خواهد شد و در ترکیبات ساختاری آن‌ها درصد مشخصی پتاسیم وجود دارد.

هیومیک اسید مایع: این نوع هیومیک اسید هم کاملا در آب حل خواهد شد.

هیومیک اسید گرانول: این نوع از هیومیک اسید در مقایسه با هیومیک اسید پودری و مایع کیفیت و کارایی بسیار کمتری دارد، این اسید را از مواد معدنی استخراج می‌کنند به همین دلیل شبیه به گرانول است.

هیومیک اسید چگونه تهیه و تولید می‌شود؟

هیومیک اسید از آن دسته از اسیدهایی بوده که به دست طبیعت ساخته می‌شود، معمولا مقداری شاخ و برگ گیاهان را در زیر لایه‌ای از خاک قرار می‌دهند و برای سه ماه رطوبت، آب و گرمای لازم را برای این قسمت فراهم می‌‌کنند و پس از گذشت سه ماه این مواد به خاک کمپوست تبدیل می‌شوند و اگر این فرآیند به همین ترتیب به مدت یک سال ادامه داشته باشد، بعد از گذشت این مدت خاک کمپوست به هیومیک اسید تبدیل خواهد شد.

چرخه دیگری وجود دارد که هیومیک اسید در آن ساخته می‌شو.، فرآیند تولید هیومیک اسید در این چرخه بدین گونه است: بعد از مرگ هر گیاه یا جانداری مولکول‌های بدن و باقی‌مانده آن‌ها در طبیعت باقی می‌ماند و از باکتری‌های مواد موجود تغذیه می‌کنند. این بقایا ممکن است توسط جانوران دیگر خورده شوند یا وارد چرخه تولید گیاهی شوند که در ادامه تغییر شکل پیدا می‌کنند و به ماده‌ای به نام هوموس تبدیل می‌شوند و نهایتا برای به دست آوردن هیومیک اسید تنها کافی است آن را از هوموس استخراج کنند.
مواد اصلی تشکیل دهنده هیومیک اسید ترکیبات آلی و ارگانیک متفاوت همچون اسیدهای آمینه, پپتیدها,  فنول‌ها, آلدئیدها و اسیدهای نوکلئیک در پیوند با انواع کاتیون‌ها هستند.

کاربرد و ویژگی‌های هیومیک اسید

  • به دلیل طبیعی بودن هیومیک اسید از آن در کشت ارگانیگ استفاده می‌شود تا مواد افزودنی و شیمیایی به محصولات آسیب نزند.
  • هیومیک اسید به عنوان یک افزایش‌دهنده طول و وزن ریشه معرفی شده و باعث افزایش ریشه دهی و رشد گیاه در خاک نیز خواهد شد.
  • ترکیب این اسید در کودها باعث مصرف کمتر کودهای حیوانی و گران قیمت می‌شود که از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است.
  • ظرفیت نگهداری آب را در خاک افزایش خواهد داد و به دنبال این موضوع نیتروژن موجود در خاک هم افزایش پیدا می‌کند.
  • خواص فیزیکی و شیمیایی خاک به طرز چشمگیری افزایش پیدا می‌کند.

نکاتی درباره نگهداری از هیومیک اسید

بهتر است به منظور افزایش کیفیت و بازده این محصول آن را در محلی خشک و به دور از تابش نور مستقیم خورشید نگهداری کنید، اگر قصد ترکیب این اسید با سایر کودهای شیمیایی را دارید بهتر است ابتدا در حجم بسیار کم آن را امتحان کنید.

 

تلفن 09357007743 فروش ویژه و 24 ساعته

سیگما ایران + سفیر آزما کیان

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *