داروسازی | علوم دارویی

داروسازی | علوم دارویی

داروسازی | علوم دارویی

علوم دارویی علم و روش تهیه و توزیع دارو است. یک حرفه پزشکی است که علوم سلامت را به علوم شیمی پیوند میدهد و قصد دارد تا از تاثیر و ایمنی داروها اطمینان حاصل شود.

دامنه فعالیت علوم دارویی شامل نقش های قدیمیتر مانند ترکیب و توزیع دارو تا نقش های مدرن تر مراقبت های پزشکی  مانند خدمات بالینی، بررسی داروها برای اطمینان از تاثیر و ایمنی دارو و ارائه اطلاعات مربوط به دارو است. بنابراین داروسازان نخستین افراد برای بهینه سازی اثر دارو به نفع بیماران هستند.

مرزهای مشترکی میان داروسازی و رشته هایی همچون بیوشیمی وجود دارد. به همین دلیل یک گروه متشکل از متخصصان چندین رشته در کنار هم برای ساخت دارو و یافتن یک مسیر درمانی جدید تلاش میکنند.

داروسازی یک علم پایه و زیست-پزشکی محسوب نمیشود. مثلا رشته شیمی پزشکی از رشته شیمی و تولید ترکیبات شیمیایی کاملا فاصله دارد. داروسازی و زیر شاخه های آن مجموعه ای ازعلوم بین رشته ای مانند طراحی، بررسی فعالیت، انتقال و توزیع دارو را شامل میشوند.

این محققان از علوم پایه مانند شیمی (شیمی معدنی، شیمی فیزیک، بیوشیمی و شیمی تحلیلی) و زیست (آناتومی، فیزیولوژی، زیست شناسی مولکولی و سلولی) استفاده میکنند.

علوم دارویی به چندین تخصص تقسیم میشود:

1- فارماکولوژی: مطالعه اثر بیوشیمیایی و فیزیولوژیک دارو بر بدن.

2- فارماکودینامیک: مطالعه میانکنش سلولی و مولکولی دارو با گیرنده دارو.

3- فارماکوکنیتیک: مطالعه عوامل موثر بر غلظت دارو در بخش های مختلف بدن به عبارت ساده اینکه بدن چه تاثیری بر دارو خواهد گذاشت.

4- سم شناسی دارو: مطالعه اثرات جانبی و منفی دارو بربدن.

5- فارماکوژنومیک: مطالعه توارث اثرات میانکنش دارو گیرنده به نسل بعدی سلول.

6- شیمی دارویی: یافتن بهترین روش برای طراحی دارو به منظور بهینه سازی فعالیت و اثر دارو و کاهش اثر منفی دارو بر بدن.

 پس از بررسی و ازمایش داروهای طراحی شده توسط دانشمندان داروساز، داروی جدید باید وارد بازار شود. کارخانه های داروسازی با ساخت دارو این بخش از کار را انجام میدهند.

شخصی که علم داروسازی را کسب میکند در نهایت به یک پزشک داروساز تبدیل خواهد شد. برای کسب این مرتبه علمی شش سال وقت لازم است که دو سال آن صرف کسب علوم مربوط به قبل از داروسازی و چهار سال صرف کسب علوم حرفه ای داروسازی خواهد شد.

شرکت بازرگانی سیگما ایران مفتخر است واردات انواع مواد شیمیایی و آزمایشگاهی  مورد نظر مشتریان خود را از تمامی برند ها در کمترین زمان ممکن انجام دهد.

برای مشاوره و  سفارش اینترنتی درخواست های خود می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

09128308091 و 09357007743

 با تشکر از تیم پایان نامه من (بزرگترین سایت مشاوره پایان نامه و انجام پایان نامه در ایران)

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای خرید با 09357007743 در تماس باشید.