چگونه محیط کشت ارزان بخریم و فروشنده اصلی محیط کشت در ایران کجاست

چگونه محیط کشت ارزان بخریم و فروشنده اصلی محیط کشت در ایران کجاست

چگونه محیط کشت ارزان بخریم و فروشنده اصلی محیط کشت در ایران کجاست :

راهنمای خرید محیط کشت و انواع محیط کشت؛ با توجه به اهداف و به منظور صرفه جویی در وقت و کاهش هزینه های محقق، بیش از 200 نوع محیط کشت آماده مصرف وجود دارد که پس از انجام تست های کنترل کیفی درانواع پلیت ها ،لوله ها به صورت مایع و جامد تهیه و در بازار عرضه میگردد.

راهنمای خرید محیط کشت ارزان

تلفن سفارش و خرید محیط کشت : 02166074277 و 09357007743

برای خرید محیط کشت باید انواع و کارایی انها را بشناسیم، به طور کلی محیط های کشت در صنایع زیر کاربرد دارند:

محیط کشت آزمايشگاه هاي تشخيص طبي

محیط کشت آزمايشگاه هاي كنترل كيفي صنايع غذايي

محیط کشت آزمايشگاه هاي كنترل كيفي صنايع داروسازي

محیط کشت آزمايشگاههاي آب ومحيط زيست

محیط کشت آزمايشگاههاي تحقيقاتي دانشگاه ها

در این مطلب ما قصد داریم که برای ارائه راهنمای خرید محیط کشت به صورت جامع، چند مثال از انواع محیط کشت و نحوه کاربرد آن ها برای شما بیاوریم. در صورتی که این مطلب برای شما کافی نبود، می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در تماس باشید تا به شما در انتخاب محیط کشت مورد نیازتان کمک کنند.  برای مشاهده اطلاعات تماس اینجا کلیک کنید.

پس از مطالعه راهنمای خرید محیط کشت، در صورت تمایل به خرید محیط کشت و کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، با ما تماس بگیرید.

راهنمای خرید محیط کشت ارزان

تلفن سفارش و خرید محیط کشت : 02166074277 و 09357007743


Blood agar:
محیط کشت عمومی است که به منظور تکثیر و جدا سازی باکتری های بیماریزا بخصوص باکتری هایی که برای رشد به مواد مغذی احتیاج دارند بکار می رود. . بعلاوه در این محیط وجود همولیزین در باکتری ها را نیز می توان مورد بررسی قرار داد.


محیط کشت آگار شکلاته (Chocolate agar):
در این محیط کشت چون از خون دفیبرینه گاو استفاده شده برای رشد باکتری های نظیر هموفیلوس و نایسریاها که نیاز بیشتری به مواد غذایی آماده دارند مناسب می باشد.


E.M.B   ائوزین متیلن بلو آگار:
نوعي محیط کشتی است كه براي تشخیص و جداسازي باكتري هاي میله اي روده اي گرم منفي استفاده مي شود. در واقع ائوزین متیلن بلو آگار مانع از رشد باكتري هاي گرم مثبت مي شود.ولی برخی گرم مثبت ها مانند استافیلوکوک های کواگوالز مثبت و برخی مخمر ها )کاندیدا آلبیکنس) می توانند در این محیط رشد کنند.

محیط کشت بریلیانت گرین آگار (Brilliant green agar):
محیطی است انتخابی و برای جداسازی گونه های سالمونلا استفاده میشود. این محیط از رشد بسیاری از باکتری های روده ای (انتروباکتریاسه) به جز سالمونلا جلوگیری می نماید. در صورتی که E coli، کلبسیلا و پروتئوس و سایر انترو باکتریاسه ها رشد نمایند، به دلیل اینکه قند لاکتوز و یا سوکروز و یا هر دو را تخمیر می نمایند و تولید اسید می کنند، در مجاورت معرف رنگی فنل رد به رنگ زرد در می آیند. در صورتی که باکتری های لاکتوز منفی مانند سالمونلا رشد نمایند، به دلیل عدم تخمیر قند در مجاورت معرف، محیط به رنگ ارغوانی در می آید.


Hektoen Enteric agar  هكتون انتریک آگار:
محیطي انتخابي براي جداسازي و ترمیم نمونه هاي مدفوعي متعلق به باكتري هاي روده اي به ویژه سالمونلا و شیگلا است. این محیط باكتري هاي تخمیركننده لاکتوز را از آنهایي كه نمي توانند از تخمیر لاکتوز ، اسید تولید كنند با ایجاد رنگ زردنارنجي روي محیط مناسب در حضور شاخص pH متمایز مي كند .


Macconkey agar  مک كانكي آگار:
محیطی جامد براي متمایز كردن جمعیت زیادي ازمیكروبها است.این محیط اهمیت كاربردي زیادي در شناسایي تخمیركننده هاي لاكتوز، پاتوژن هاي روده اي گرم منفي دارد.


محیط کشت سابور دکستروز آگار sabouraud dextrose agar:
محیط انتخابی برای تکثیر قارچ ها می باشد، اما بسیاری از باکتری ها نیز در این محیط رشد می کنند. انتخابی بودن این محیط برای قارچ ها بر اساس PH پایین و همچنین مواد غذایی ناچیز این محیط می باشد.

شما در حال مطالعه راهنمای خرید محیط کشت ارزان و انواع آن می باشید.

تلفن سفارش و خرید محیط کشت : 02166074277 و 09357007743

mannitol salt agar test:

این محیط انتخابی براي تمایز استافیلوكوكهاي پاتوژن مانیتول سالت آگار است. غلظت بالاي نمک در این محیط مانع از رشد بیشتر میكروارگانیسمها مي شود.نه تنها استافیلوكوک هاي پاتوژن مي توانند در این محیط رشد كنند.


mueller hinton agar:
این محیط به عنوان یک محیط مغذی پایه برای بررسی آنتی بیوگرام مناسب است برای تهیه این محیط پس ازحل نمودن پودر دهیدراته محیط درآب مقطر و اتوکلاو نمودن , محیط را در پلیت های استریل تقسیم نمایید.


shigelle agar SS,  agar Salmonella:
ین محیط از رشد باکتریهای گرم مثبت و بسیاری از باکتریهای گرم منفی جلوگیری می کند و به عنوان یک محیط انتخابی برای جداسازی سالمونلا و شیگلا بخصوص از نمونه مدفوع بسیار مناسب است.

Lysine iron agar:
از این محیط برای بررسی توانایی باکتری در دکربوکسیالسیون و دآمیناسیون لیزین استفاده می شود.محیط مزبور را پس از تهیه در لوله های استریل تقسیم نموده و لوله را به صورت شیب دار قرار دهید تا محیط به آرامی سرد و منجمد شود.

 راهنمای خرید محیط کشت ارزان

محیط کشت Cooked meet:

این محیط کشت به دلیل داشتن پارافین، باعث رشد باکتری های بی هوازی می گردد. این محیط کشت محیطی مغذی و غنی برای باکتری های بی هوازی مانند کلستریدیوم است. این محیط معرف خاصی نداشته و هدف ایجاد محیط کشت مناسب برای باکتری های بی هوازی است. بعد از رشد باکتری برای تفریق باید بر روی محیط های افتراقی با شرایط بی هوازی جهت تشخیص باکتری مورد نظر پرداخت.

TSI, Triple sugar iron agar:
این محیط حاوی سه قند گلوگز و لاکتوز و سوکروز است با این تفاوت که میزان گلوگز آن 1%میزان دو قند دیگر است.علاوه بر این قند ها این محیط حاوی پپتون ,تیو سولفات,آهن,آگار,بافر و معرف فنل رد است.روش کشت در این محیط به صورت عمقی و خطی است. و از این محیط برای نشان دادن تخمیر قند ها و تولید H2S,CO2 استفاده می شود.

S I M.Medium:

 

محیطی نیمه جامد که از این محیط برای بررسی حرکت باکتری, توانایی احیای گوگرد و تولید SH2, تست اندول استفاده می شود.

این مطلب با عنوان راهنمای خرید محیط کشت به شما کمک می کند که دیدی بازتر در مورد انتخاب محیط های کشت داشته باشید.

تلفن سفارش و خرید محیط کشت : 02166074277 و 09357007743

محیط کشت سیمون سیترات آگار Simmons Citrate agar:

برای تعیین قدرت باکتری در استفاده از سیترات به عنوان تنها عامل کربندار موجود در محیط میباشد. باکتری هایی که قادر به رشد در این محیط باشند در حقیقت توانسته اند از سیترات که تنها عامل کربن دار در محیط است استفاده کنند و در نتیجه در مجاورت معرف رنگی بروموتیمول بلو به رنگ آبی در می آیند. در غیر این صورت به علت عدم رشد باکتری و عدم تغییر رنگ محیط آزمایش سیترات منفی است.


محیط کشت فلچر Fletcher’s medium:

این محیط برای جداسازی و نگهداری لپتوسپیراها بکار می رود. پس از استریلیزه کردن و خنک نمودن محیط، به آن ۸۰ میلی لیتر سرم خرگوش استریل اضافه نموده، سپس به مقدار ۷۵ میلی لیتر در لوله های استریل ریخته به مدت ۳۰ دقیقه در حرارت ۵۶ درجه سانتیگراد قرار می دهیم تا عامل مکمل موجود در سرم غیر فعال گردد.

برای جداسازی لپتوسپیرا، نمونه های خونادرار و نسج مشکوک را در این محیط کشت داده و در حرارت ۲۹ درجه سانتیگراد به مدت ۳۰ روز انکوبه می نماییم. متناوبا از کشت گسترش تهیه کرده و بوسیله میکروسکوپ با زمینه تاریک کشت را کنترل می نماییم.

تست کاتالاز   Catalase test:

با استفاده از این تست می توان وجود آنزیم کاتالاز را در باکتری مشخص نمود. در صورتی که باکتری واجد آنزیم کاتالاز باشد، با اضافه کرن آب اکسیژنه به کلنی برداشته شده باکتری بر روی لام، واکنش انجام شده به صورت تولید آب و اکسیژن بوده که به صورت حباب هایی نمایان می گردد. در صورتی که باکتری فاقد آنزیم کاتالاز باشد، بعد از اضافه نمودن آب اکسیژنه، هیچ گونه تغییری در تولید حباب حاصل از تجزیه آب اکسیژنه به آب و اکسیژن ایجاد نمی گردد و در نهایت باکتری کاتالاز منفی می باشد.

آزمایش کواگولاز    Coagulase test:

با استفاده از این آزمایش می توان وجود آنزیم کواگولاز در باکتری استافیلوکوک اورئوس را مشخص نمود. آنزیم کواگولاز آنزیمی است که باعث لخته شدن پلاسمای سیتراته خرگوش می شود. با توجه به اینکه سیترات ماده ضد انعقاد می باشد، اما کواگولاز می تواند حتی در حضور ماده ضد انعقاد، پلاسما را لخته نماید. (فیبرینوژن را به فیبرین تبدیل نماید.)

راهنمای خرید محیط کشت ارزان

تست اکسیداز :Oxidase test

قطره معرف اکسیداز (محلول آبی تترامتیلفسفاتفنیل آلانیل دی هیدروکلراید) را روی یک کاغذ صافی در یک پلیت قرار داده (قطرات روی کاغذ صافی خشک شوند) و میکروب مورد آزمایش را با یک سیم پلاتینیوم Platinium wire برداشته و آن را روی کاغذ آغشته به معرف اکسیداز گسترانیده و واکنش مثبت در مدت ۱۰ ثانیه بصورت ایجاد رنگ سیاه مایل به صورتی مشاهده می گردد.

محیط کشت (Oxidative Fermentative) OF):

با کشت باکتری در این محیط می توان مشخص نمود که استفاده باکتری از کربوهیدرات از طریق اکسیداسیون یا از طریق تخمیر صورت کرفته است. این محیط را در دو قسمت، یکی حاوی پارافین و دیگری فاقد پارافین تهیه نموده و از نمونه در هر دو محیط کشت می دهیم. در صورتی که باکتری تنها از طریق اکسیداسیون قند را مورد استفاده قرار دهد.

محیط کشت ژلاتین Gelatin medium:

این محیط به منظور تعیین فعالیت پروتئولیتیکی باکتری ها می باشد. باکتری های پروتئولیتیک همیشه باکتری ها را ذوب می کنند. در صورتی که کشت ژلاتین در انکوباتور ۳۷ درجه سانتی گراد قرار داده شود، باید قبل از قرائت لوله های حاوی کشت ژلاتین را در دمای یخچال ۴ درجه به مدت ۱۵ دقیقه قرار داده، در صورتی که باکتری آنزیم ژلاتیناز را داشته باشد، لوله های کشت ژلاتین پس از انکوباسیون در یخچال به صورت مایع خواهند بود. در غیر اینصورت باکتری فاقد آنزیم ژلاتیناز می باشد.

راهنمای خرید محیط کشت متیل رد وژوسپروسکار:

این محیط کشت ملاک آزمایشی می باشد برای تفکیک مسیرهای تخمیر گلوکز و نهایتا ایجاد ترکیبات اسیدهای آلی بوتاندیول یا بوتیلن گلایکول بوده که از این آزمایش در تفکیک و تشخیص کلی فرم ها از هم مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در تمایز بین استافیلوکوک و میکروکوک و گونه های آن از این محیط استفاده می شود.

راهنمای خرید محیط کشت ارزان

Bile Esculine agar:

این محیط به علت دارا بودن اسکولینو صفرا برای شناسایی انتروکوک از سایراسترپتوکوک ه ابسیارمناسب است. دراین محیط صفرا به برخی از استرپتوکوک ها ازجمله انتروکوک اجازه رشد می دهد و باعث لیز بسیاری از استرپتوکوک ها می شود و در صورتی که باکتری قادر به هیدولیز اسکولین باشد گلوکز و اسکولتین (یک مولکول الکلی می باشد) آزاد می شود سپس اسکولتین با یون فریک موجود در محیط ایجاد کمپلکس سیاه رنگ می شود.

Mannitol Salt Agar:

این محیط یک محیط کشت انتخابی – افتراقی است ، حاوی ۵/۷ % نمک ، قند مانیتول و معرف PH فنل رد می باشد.

غلظت بالای نمک آن عامل انتخابی شدن محیط و عدم رشد بسیاری از باکتری ها می گردد .

اعضای استافیلوکوک قادر به رشد در این محیط اند.

S.aureus علاوه بر رشد میتواند با تخمیر مانیتول تولید اسید کند که باعث کاهش PH می شود . در PH اسیدی فنل رد از قرمز به زرد تغییر رنگ می دهد.

استافیلوکوکوس اپیدرمیدیس و ساپروفیتیکوس قادر به تولید اسید نیستند ، پس کلنی های قرمز تشکیل می دهند.

این امر سبب افتراق اورئوس از ساپروفیتیکوس و اپیدرمیدیس می شود .

osin Methylene Blue Agar

یک محیط انتخابی – افتراقی حاوی مواد زیر است :

 • پروتئین
 • بافر
 • متیلن بلو
 • ائوزین
 • کربوهیدرات های سوکروز و لاکتوز

رنگ های ائوزین و متیلن بلو مانع از رشد باکتری های گرم + شده و به باکتری های گرم – اجازه رشد می دهند.

لاکتوز و سوکروز منبع کربن اند و باکتری ها بر اساس توانایی تخمیر و عدم تخمیر لاکتوز از هم جدا می شوند . (سوکرز منبع کربن برای باکتری هاییست که لاکتوز را تخمیر نمی کنند ).

لاکتوز + (مثبت) ها کلنی تیره و لاکتوز – (منفی) ها کلنی شفاف تولید می کنند .

 راهنمای خرید محیط کشت ارزان

Mac Conkey Agar:

این محیط ، یک محیط انتخابی – افتراقی است که سبب رشد انتروباکتریاسه و باکتری گرم – و افتراق لاکتوز + ها از لاکتوز – ها می شود . حاوی مواد زیر است :

 • پروتئین
 • نمک صفراوی
 • کلرید سدیم
 • لاکتوز
 • کریستال ویوله
 • قرمز خنثی

عمل انتخابی محیط مربوط است به کریستال ویوله و نمک صفراوی که مانع رشد گرم + ها می شوند.

آنها که لاکتوز + اند به رنگ قرمز صورتی اند که ناشی از تولید اسید از تخمیر لاکتوز و جذب آن توسط نوترال رد و بدنبال آن تغییر رنگ معرف به قرمز می باشد.

لاکتوز – ها کلنی بی رنگ ایجاد می کنند .

Triple Sugar Iron Agar ( TSI ):

این محیط برای شناسایی باسیل گرم – بر اساس توانایی تخمیر لاکتوز ، گلوکز و سوکروز و تولید SH2 می باشد . محیط حاوی مواد زیر است :

 • ۱/۰% گلوکز ، ۱% لاکتوز ، ۱% سوکروز
 • منبع سولفور
 • کلرید سدیم
 • پروتئین
 • معرف SH2
 • فنل رد

تخمیر قندها توسط میکروارگانیزم همراه با تغییر رنگ است .

باکتری تخمیر کننده گلوکز مقادیر فراوانی از اسید را تولید می کند و رنگ محیط را زرد رنگ می کند.

مواد قلیایی نیز در اثر دکربوکسیلاسیون اکسیداتیو پپتون تولید می شود.

این مواد قلیایی مقدار کم اسید تولید شده در سطح را که در اثر تنفس ایجاد شده خنثی می کند، اما نمی تواند مقدار فراوان اسید ته لوله را خنثی کند.

بنابراین بالای لوله قرمز و ته آن زرد است  (K/A).

باکتری هایی که علاوه بر گلوکز می توانند لاکتوز و سوکروز را نیز تخمیر و تولید اسید کنند سبب زرد شدن کل لوله می شوند .( مقدار اسید تولیدی زیاد است ) (A/A).

عدم تغییر رنگ محیط نشاندهنده عدم تخمیر قندهاست که در این صورت احتمالا باکتری باسیل روده ای نیست (K/K).

تولید گاز همراه با ایجاد ترک و حباب در محیط است.

SH2 در نتیجه احیای تیوسولفات سدیم است. این گاز با سولفات آمونیوم فریک محیط ترکیب شده و رسوب سیاهی را ایجاد می کند .

KIA (کلیگر ایرون آگار) مشابه TSI است با این تفاوت که فاقد سوکروز می باشد.

برخی از محیط کشت های مهم و کاربردی :
 • محیط کشت DMEM

 • محیط کشت Gibco

 • محیط کشت HiMedia

 • محیط کشت Merck Millipore

 • محیط کشت سلولی

 • محیط کشت دکستروز اگار

 • محیط کشت نوترینت اگار

 • محیط کشت کروم اگار

 • محیط کشت کندا

 • محیط کشت 9k

 • محیط کشت Salmonella Shigella Agar

 • محیط کشت MRS

 • محیط کشت PE-2 Medium

 • محیط کشت e coli

 • محیط کشت RPMI 1640

 • محیط کشت xld agar

 • محیط کشت DG18 Agar

 • محیط کشت پروناندیزا

 • محیط کشت پروناندیزا – ponandisa

 • محیط کشت شارلو – scharlau

 • محیط کشت میکروبی

 • محیط کشت Yeast Extract Agar

 • محیط کشت Escherichia coli

 • محیط کشت میکروبی MRVP

 • محیط کشت TSI

 • محیط کشت میکروبی و محیط کشت سلولی

 • محیط کشت SIM

 • محیط کشت ای ام بی اگار

 • محیط کشت مک کانگی اگار

 • محیط کشت غنی کننده

 • کروم آگار (CHROMagar)

 • محیط کشت آکروس

 • محیط کشت سیگما

 • محیط کشت سیگما آلدریچ

 • محیط کشت فلوکا

تلفن سفارش و خرید محیط کشت : 02166074277 و 09357007743


سیگما ایران، با سال ها سابقه در زمینه فروش کیت تحقیقاتی و مواد شیمیایی آزمایشگاهی، آماده ارائه خدمات به دانشجویان، اساتید دانشگاه، مراکز تحقیقاتی و تولیدی می باشد. جهت خرید کیت تحقیقاتی با بهترین قیمت،‌ با ما تماس بگیرید.

دفتر فروش: ۰۲۱۶۶۰۷۴۲۷۷ 

شماره تلگرام و واتس اپ : ۰۹۳۵۷۰۰۷۷۴۳

مدیریت : ۰۹۱۲۸۳۰۸۰۹۱


با تشکر از تیم پایان نامه من (بزرگترین سایت مشاوره پایان نامه و انجام پایان نامه در ایران)

برای خرید با 09357007743 در تماس باشید.