این ماده با نام دیگر Sodium Dithionite  نمک دی تونیت یک نمک معدنی و جامدی کریستالی، با رنگ سفید مایل به زرد است که دارای بویی مانند گوگرد دی اکسید است. فرمول شیمیایی ترکیب فوق به صورت (Na2S2O4) است. این ماده خود به خود در تماس با هوا و رطوبت گرم می شود. این گرما ممکن است برای مشتعل شدن مواد قابل احتراق اطراف کافی باشد. قرار گرفتن به مدت طولانی در معرض آتش یا ظروف با گرمای شدید ممکن است باعث از هم گسیختگی شدید این ماده شود.

روش های تولید 

از طریق فلز روی:

برای تولیداین ماده زینک داست (zinc dust) و گوگرد دی اکسید با یکدیگر واکنش می دهند و زینک ZnS2O4 تولید شده با خاکستر سود ترکیب می شود تا به Na2S2O4 تبدیل شود.در این فرآیند زینک داست با غلظت بالا را درون ابزارلات مخصوص تزریق می کنیم و بعد با اضافه کردن آب به این ماده یک سوسپانسیون یکدست تولید می شود.حباب های سولفور دی اکسید در از طریق انتهای مجرا(لوله) ابتدا با سرعت بالا و در نزدیکی نقطه اشباع یعنی در دمای 25 تا 30 درجه سانتیگراد به آرامی خارج می شوند.

از طریق Na2SO4:

 این ماده در ژاپن در حال حاضر ازNa2SO4 تولید می شود.در طی این فرآیند تولید Na2S2O4 با واکنش دی اکسید گوگرد به همراه Na قلیایی تحت شرایط کنترل شده انجام می شود.

Zn +SO2 +H2O → ZnS2O4

ZnS2O4+Na2CO3 → ZnCO3+Na2S2O4

کاربردها:

  • این ماده به طور معمول در صنعت کاغذ و کاغذ برای سفید کردن و رنگ آمیزی الیاف باقیمانده و بازیافت شده استفاده می شود.
  • برای درخشان کردن کائولن رس به طور گسترده به کار می رود.
  • در منسوجات، اولین کاربرد این محصول در فرآورده های رنگرزی (خمره ای) و رنگ نارنجی  است.
  • تصفیه آب
  • چرم سازی
  • سفید کردن مواد غذایی (شکر، عسل و ژلاتین)
  • عامل کاهنده، تولید ترکیبات ارگانیک

بازار جهانی :

بزرگترین بازار برای سدیم هیدروسولفیت در صنایع کاغذ و به منظور سفید کردن کاغذ استفاده می شود. با توجه به اهمیت این صنعت در حوزه روزنامه نگاری و چاپ روزنامه در آمریکای شمالی از 17 سال پیش که به اوج خود رسیده بود تا به امروز روند رو به کاهش داشته استاین کاهش در  سال 2005 حدود 4 درصد بوداز طرف دیگر و خوشبختانه Na2S2O4 به عنوان عامل افزایش دهنده خلوص برای خمیر های کاغذ و الیاف بازیافتی، در رقابت با پراکسید هیدروژن در این کاربردها ، دارای موقعیتی ویژه و با اهمیت است.

همچون روزنامه های چاپی ، تولید کاغذهای دارای پوشش مانند کاغذهای گلاسه  نیز در سال های اخیر کاهش یافته است. در سال 2005، تولید کاغذهای دارای پوشش در آمریکای شمالی سالانه به میزان 3 درصد کاهش یافت.

Na2S2O4برای سفید کردن کائولن خاک استفاده می شود که بیشترین مقدار مواد معدنی پوشش های رس را تشکیل می دهد.

نساجی، دومین بخش بزرگترین بازار Na2S2O4 در 24 درصد، طی 25 سال گذشته به سمت فن آوری های دیگر حرکت کرده است. اما صنایع نساجی باقی مانده در سال 2005، با وجود واردات از چین و سایر کشورها، همچنان سهم خود را از این بازار حفظ کرده است.

این اعداد و رقم ها مربوط به سال 2006 میلادی است.

ایمنی :

محصول فوق به صورت جامد در هنگام بسته بندی و درون ظروف در بسته بسیار پایدار است. با این حال، شکل جامد این ماده بسیار واکنش پذیر است.بطوری که در هنگام قرار گرفتن در معرض هوا و رطوبت و یا مقدار کمی آب منجر به تجزیه و سوختن خود به خودی در نتیجه آزاد شدن گاز so2 سمی خواهد شد.

 این ماده شیمیایی به شدت با اکسیدان ها واکنش می دهند و منفجر می شوند.

این ماده می تواند باعث تحریک پوست و چشم ها شود.لطفا پیش از استفاده از این محصول برای اطلاع از نکات ایمنی  msds محصول فوق را مطالعه فرمایید.