کاستیک سودا (caustic soda) نام تجاری سدیم هیدروکسید است و با نام های سود سوزآور و سود نیز شناخته می شود . به دلیل کاربردهای فراوانی که در صنایع مختلف مانند تولید کاغذ، نساجی ، مواد شوینده و … دارد ، در شکل های مایع ، پرک و گرانول تولید می شود . در این صفحه علاوه بر اطلاعات لازم جهت خرید محصول ، شرح کاملی در مورد نحوه تولید آن نیز ارائه شده است . جهت ثبت سفارش ، خرید و اطلاع از قیمت این محصول با مشاوران ما در واحد فروش سیگما ایران تماس حاصل فرمایید .

خرید کاستیک سودا:

در حال حاضر موسسه ی سیگما ایران به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش کاستیک سودا:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه سیگما ایران در در ارتباط باشید.

کاستیک سودا چیست و چگونه تولید می شود؟

به طور عمده در صنعت تولید Caustic soda یا سود سوزآور به کمک یکی از روش های کلرآلکالی انجام می شود. فرایند کلر الکالی فرایندی هست که طبق واکنش زیر، با اعمال جریان مستقیم برق و الکترولیز سدیم کلرید یون کلر موجود در نمک به عنصر کلر در آند تبدیل می شود. همچنین سدیم با هیدروژن احیا شده ی آب در کاتد واکنش می دهد و موجب تولید کاستیک سودا می گردد.

محصولات دیگری که می توان طی فرایند کلر آلکالی به دست آورد هیدروژن ،کربنات سدیم، sodium bicarbonate، هیدروکسید پتاسیم و کربنات پتاسیم است. محصول بدست آمده غالبا مخلوط در آب به صورت مایع است که پس از آن به شکل های سود پرک ، قرص و گرانوله در می آیند.

کاربرد کاستیک سودا

از جمله کاربردها و موارد استفاده کاستیک سودا که محصول اصلی فرایند کلر آلکالی است می توان به استفاده در تولید مواد شیمیایی از جمله اکسید آلومینیوم یا همان آلومینا ،استفاده در حفر و استخراج نفت و گاز،خنثی سازی واکنش های شیمیایی ، تولید شوینده ها ؛خمیر کاغذ و… اشاره کرد.

روش های تولید :

امروزه صنعت کلر آلکالی دارای سه روش است :

  • روش سل جیوه ای  (Mercury cell)
  • سل دیافراگم   (Diaphragm cell)
  • سل غشایی (Membrane cell)

هر کدام از این روش ها مزایا و معایب خاص خود را از نظر هزینه، آلودگی ها و استاندارد های محیط زیستی دارند که در ادامه به آن می پردازیم.

سل جیوه ای

سود تولید شده به کمک هر یک از این سه روش مقداری ناخالصی حاوی نمک دارد. روش سل جیوه ای حاوی مقداری اندک از این نوع ناخالصی است و سود تولید شده با کمک این روش دارای خلوص بالایی از نظر وجود نمک هایی مانند سدیم کلرید و سدیم کلرات است اما از وجود جیوه در سود نمی توان چشم پوشی کرد.

رفع ناخالصی جیوه با حرارت دادن وعبور سود تولیدی از فیلترهایی از جنس کربن فعال هزینه و مصرف انرژی بالایی را می طلبد که مقرون به صرفه نخواهد بود. همچنین جیوه جداسازی شده نیز می تواند وارد طبیعت و آب های زیر زمینی گردد که آلودگی های زیادی را در پی خواهد داشت.

معمولا برای خالص سازی سودسوزآور تولید شده به کمک هریک از روش های ذکر شده نیاز به تبخیر و خنک سازی سود وجود دارد.برای این کار نیاز به صرف انرژی بالایی است که با توجه به دما و فشار و نوع سل طراحی شده این هزینه برای هر کدام از سل ها متفاوت است.

سل جیوه ای با بیشترین مصرف برق و انرژی، چیزی در حدود 3600 کیلووات ساعت و سل غشایی با مصرف انرژی 2800 کیلو وات ساعت به ترتیب  جز پر مصرف ترین و کم مصرف ترین روش ها به شمار می روند.  همچنین سل دیافراگمی از نظر مصرف انرژی چیزی بین این دو روش قرار دارد.

روش سل جیوه ای روشی قدیمی است که امروزه به دلیل مصرف انرژی بالا و ثابت شدن خطرات جیوه برای سلامتی و محیط زیست کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

سل دیافراگم

چیزی حدود 84% از مصرف سود و کلر در جهان به کمک روش غشایی و روش دیافراگم تامین می شود.

از مزایای بهره گیری از فرایند غشایی و دیافراگم می توان به جدابودن و مخلوط نشدن دو قسمت کاتولیت (سود به همراه آب در قسمت کاتد )و آنولیت (آب نمک در قسمت آند) اشاره کرد. در فرایند دیافراگم،یک جداساز نفوذ پذیر از جنس آزبست دو قسمت آنولیت و کاتولیت را از هم جدا می کنند و در فرایند غشایی از غشای تبادل یون به عنوان جداکننده استفاده می کنند.

در فرایند تولید کاستیک سودا و کلر به کمک سل جیوه، کاتد خود با تشکیل آلیاژی از سدیم و جیوه (سدیم آمالگام) در نقش جداکننده عمل می کند و سپس با آب واکنش می دهد تا caustic soda و هیدروژن را در راکتوری جداگانه تولید کند.که همین امر موجب تولید جیوه در هنگام استفاده از سل های جیوه ای و تولید ازبست در سل های دیافراگمی می شود که ماده ای مضر و سمی است و برای محیط زیست خطرات جبران ناپذیری را به همراه دارد.

معایب

از جمله خسارات محیط زیستی که روش های کلر آلکالی در پی دارند می توان به تولید ترکیبات زائد جامد از جمله نمک ؛ ضایعات غشا های استفاده شده ،کاتد ها و آند ها و… اشاره کرد. برای جلوگیری از تخریب محیط زیست سل های دیافراگمی تدابیری را اندیشیده اند که از جمله ی آن می توان به استفاده ی مجدد RuO2/TiO2  از کاتد های نیکلی و همچنین پوشش دهی مجدد آند استفاده شده با فلزات بی اثر اشاره کرد با این کار نه تنها تولید ضایعات محیط زیستی کمتر میگردد ،در هزینه ها نیز شاهد کاهش چشمگیری هستیم.

اما مشکل جدی ای که در سل های دیافراگم وجود دارد آزاد شدن آزبست در اینگونه سل ها است. استفاده از آزبست به دلیل خطرات زیادی که برای سلامتی انسان دارد در بسیاری از کشور های دنیا ممنوع اعلام شده است.

سل غشایی

مضرات و معایبی که دو روش پیشین داشت موجب گشت تا دانشمندان به فکر روشی جایگزین با هزینه و خطرات محیط زیستی کمتر، باشند. در سال 1970 با کشف شدن اثرات مخرب جیوه و آزبست ،روش سل غشایی به سرعت توسعه پیدا کرد.

در سل غشایی به کمک غشای انتخاب پذیر از جنس پلیمر پرفلورو با داشتن گروه های تبادلی کاتیونی ،آند و کاتد را از هم جدا می کنند.این غشای انتخاب پذیر یون های سدیم را انتقال می دهد اما از نفوذپذیری یون های هیدروکسید از کاتولیت به آنولیت خودداری می کند. یون های سدیم به همراه آب با عبور از غشا به سمت کاتد مهاجرت می کند و با هیدروژن یونیزه شده در قسمت کاتد واکنش می دهد که موجب تولید سود سوزآور با خلوص بالا می شود.

در این روش باید به این نکته توجه کرد که به دلیل قابلیت خورنده بودن کلر،آند باید از جنس فلزاتی مانند تیتانیوم تشکیل شود که وارد واکنش نمی شود. همچنین استفاده از آند فلزی به جای گرافیت از تولید عناصری مانند سرب و کلر در فاضلاب شهری خود داری می کند و طول عمر سل را نیز بهبود می بخشد.